Edelmetaal-Info

Informatie over beleggen en investeren in goud en zilver.

101munten.nl
  • Home
  • Investeren
    • Investeren en beleggen in edelmetaal
    • Info fysiek Goud en Zilver
    • Contact, Disclaimer & Privacy
  • Marktoverzicht
  • Columns & Artikelen
  • Nieuws
  • Grafieken
  • ‘Gouden’ Boeken
  • Goud/Zilver (ver-)Kopen

Nog steeds aan de zijlijn?

24/05/2025 by Imaru Casanova

Nog steeds aan de zijlijn? Waarom goud een plaats heeft in een goed gediversifieerde portefeuille

Hebben de tariefchaos en de marktschommelingen van april de rol van goud als historisch veerkrachtige belegging versterkt? Als u zich zorgen maakt dat u de rally gemist hebt, wees dan niet bang – wij onderzoeken waarom goud misschien nog steeds groeipotentieel heeft.

Maandelijkse inzichten in de goudmarkt en de economie van Imaru Casanova, Portfolio Manager, met haar unieke kijk op mijnbouw en de voordelen van goud voor uw portefeuille.

Tariefturbulentie: beleidswisselingen van april zetten markten op stelten

We kunnen wel zeggen dat de meeste marktdeelnemers gedesoriënteerd achterbleven na de economische achtbaan van april. De maand begon met de aankondiging van een “universeel” tarief van 10% op 2 april1– een aankondiging die allesbehalve universeel bleek te zijn. Canada en Mexico werden uitgesloten, bepaalde sectoren en producten werden vrijgesteld, en meer dan 50 landen kregen in plaats daarvan te maken met extra “wederkerige” tarieven, variërend van 11% tot 50%2.

Slechts enkele dagen later werd de verwarring nog groter toen diezelfde wederkerige tarieven werden opgeschort, behalve voor China, waar de cumulatieve tarieven een effectief tarief van 145% bereikten3. Landen over de hele wereld haastten zich om vergeldingsmaatregelen te bedenken, terwijl de financiële markten worstelden om de vlaag van tegenstrijdige aankondigingen van uur tot uur in te schatten.

Goud: Van paniek naar defensieve beleggingscategorie

Goud en goudaandelen werden meegesleurd in de onrust tijdens de eerste volatiele week van april. Margin calls, paniek onder beleggers, brede verkoopdruk en een stormloop om contant geld te verkrijgen duwden goud onder de $ 3.000 en bereikten een maandelijks dieptepunt van $ 2.983,27 op 8 april.De traditioneel stabiele beleggingsstatus van goud werd echter al snel opnieuw bevestigd, met een stijging naar nieuwe hoogtepunten gedurende de maand en intraday verhandeld tot $ 3.500 per ounce op 22 april. Vanaf 6 mei is goud in de afgelopen vijf jaar met 101,7% gestegen4. Beleggers moeten in gedachten houden dat in het verleden behaalde resultaten geen betrouwbare indicator zijn voor toekomstige resultaten, en dat beleggen in goud onderhevig is aan risico’s, waaronder volatiliteit en het risico van beleggen in natuurlijke hulpbronnen.

Terwijl andere beleggingscategorieën ook begonnen te herstellen naarmate de maand vorderde, sprong goud eruit – met een stijging van 5,29% in april.

Ter vergelijking: de S&P 500 daalde 0,68% en de Amerikaanse dollar daalde 4,55%. Staatsobligaties ondervonden al vroeg verkoopdruk, waarbij het rendement op 10-jarige staatsobligaties op 11 april kortstondig opliep tot 4,5%, voordat het tegen het einde van de maand weer daalde tot 4,2%5. Goud sloot april uiteindelijk af op $3.288,71 per ounce6. Hoewel deze beleggingen niet direct vergelijkbaar van aard zijn – goud is een grondstof, de S&P 500 een aandelenindex en de dollar een valuta – worden ze vaak gezien als concurrerende waardeopslag of opties met lagere volatiliteit tijdens onrustige perioden.

Goudmijnbouwbedrijven: een verhaal over twee helften

Goudmijnbouwbedrijven, zoals vertegenwoordigd door de NYSE Arca Gold Miners Index (GDMNTR), presteerden uitzonderlijk goed in de eerste helft van april en overtroffen zowel het goud zelf als de bredere aandelenmarkten7. Het is belangrijk om te vermelden dat rendementen uit het verleden geen garantie zijn voor toekomstige resultaten. Maar toen de risicobereidheid terugkeerde en de aandelenmarkten later in de maand aantrokken, nam het enthousiasme van beleggers voor goudaandelen af en presteerden mijnbouwers minder goed. Het is belangrijk om op te merken dat beleggen in goudmijnaandelen duidelijke risico’s met zich meebrengt, waaronder blootstelling aan kleine en middelgrote bedrijven, operationele volatiliteit en gevoeligheid voor het bredere aandelensentiment.

Los daarvan illustreerde de maand ook de sterke correlatie tussen westerse investeringsstromen en de goudprijs.

Een gemiste kans voor de meeste beleggers?

Met slechts ongeveer 1% van het wereldwijde beheerde vermogen toegewezen aan de goudsector, zoals geschat door de World Gold Council in 20238, is het duidelijk dat de overgrote meerderheid van de beleggers het uitzonderlijk rendement van goud dit jaar heeft gemist. Wanneer we spreken met mensen die er nu voor het eerst aandacht aan besteden, draaien onze gesprekken meestal rond een belangrijke vraag: Ben ik te laat?

Veel beleggers zien de stijging van 25% in goud dit jaar – bovenop een stijging van 27% in 20249 – en gaan ervan uit dat de rally bijna ten einde is. Interessant genoeg hebben deze zelfde beleggers mogelijk actief deelgenomen aan aandelenmarkten die de afgelopen 16 jaar bijna elk jaar zijn gestegen.

Waarom goud nog ruimte heeft voor groei

De S&P 500 heeft bijna elk jaar sinds de financiële crisis van 2008 jaarlijkse winsten geboekt – behalve in 2015, 2018 en 2022 – en is sinds het begin van 2022 al met 53% gestegen. Toch aarzelen de meeste beleggers, zelfs na de marktturbulentie van april en de steeds onzekerder wordende vooruitzichten, om hun aandelenblootstelling te verminderen of kapitaal te heralloceren.

Goud daarentegen heeft veel minder belangstelling getrokken. De beleggingsvraag blijft ver onder eerdere pieken. Gezien de kracht van de recente rally van goud, is een terugval op korte termijn niet onverwacht of zorgwekkend. In feite zou goud bezig kunnen zijn met het vormen van een nieuwe, hogere basis – mogelijk rond $3.000 per ounce10.

Als de vraag van beleggers naar goud in de komende maanden significant toeneemt, kan dit de prijseffecten versterken die al worden aangedreven door de sterke aankopen van centrale banken. Op basis van historische correlaties tussen goud-ETF-beleggingen en de goudprijs, is een terugkeer naar het piekniveau van 2020 in de goud-ETF-markt te verklaren door verschuivingen in het beleggerssentiment en -stromen.

Hoewel er risico’s blijven bestaan – zoals aanhoudende inflatie, geopolitieke spanningen en de mogelijkheid van economische vertraging – blijven goud en goudaandelen de aandacht trekken als onderdeel van gediversifieerde portefeuilles, vooral tijdens perioden van verhoogde volatiliteit of macro-onzekerheid. Hun rol als potentiële afdekkingen of waardeopslag op lange termijn wordt opnieuw bekeken door zowel institutionele als particuliere beleggers.

Als u meer inzichten over Beleggen in goud wilt ontvangen, schrijf u dan in voor onze nieuwsbrief.

1Reuters. (03.04.2025)

2BBC. (10.04.2025)

3Bloomberg. (09.04.2025)

4World Gold Council. (14.05.2025)

5Bloomberg-gegevens. (11.04.2025)

6FT. (30.04.2025)

7World Gold Council. (12.05.2025)

8World Gold Council. (27.04.2023)

9World Gold Council. (09.05.2025)

10World Gold Council. (14.05.2025)

BELANGRIJKE INFORMATIE

NB: Dit artikel is met toestemming overgenomen van Van Eck.

Dit is een marketingmededeling.

Deze informatie is afkomstig van VanEck (Europe) GmbH, Kreuznacher Str. 30, 60486 Frankfurt, Duitsland, en is door de UCITS Management Company, VanEck Asset Management B.V., aangesteld als distributeur van VanEck-producten in Europa. De Beheermaatschappij is opgericht naar Nederlands recht en geregistreerd bij de Autoriteit Financiële Markten (AFM).

Voor beleggers in Zwitserland: VanEck Switzerland AG, met hoofdkantoor in Genferstrasse 21, 8002 Zurich, Zwitserland, is door de beheermaatschappij aangesteld als distributeur van VanEck-producten in Zwitserland. Een exemplaar van het meest recente prospectus, de artikelen, het Essentiële Informatiedocument, het jaarverslag en het halfjaarbericht kunt u vinden op onze website www.vaneck.com of is kosteloos verkrijgbaar bij de vertegenwoordiger in Zwitserland: Zeidler Regulatory Services (Zwitserland) AG, Neustadtgasse 1a, 8400 Winterthur, Zwitserland. Zwitsers betaalkantoor: Helvetische Bank AG, Seefeldstrasse 215, CH-8008 Zürich.

Voor beleggers in het Verenigd Koninkrijk: Dit is een marketingcommunicatie gericht op door de FCA gereguleerde financiële tussenpersonen. Particuliere klanten mogen niet vertrouwen op de verstrekte informatie en moeten voor alle beleggingsadviezen de hulp van een financiële tussenpersoon inroepen. VanEck Securities UK Limited (FRN: 1002854) is een aangestelde vertegenwoordiger van Sturgeon Ventures LLP (FRN: 452811), die gemachtigd en gereguleerd is door de Financial Conduct Authority (FCA) in het Verenigd Koninkrijk, om de producten van VanEck te distribueren naar door de FCA gereguleerde bedrijven zoals financiële tussenpersonen en vermogensbeheerders.

NYSE Arca Gold Miners Index is een dienstmerk van ICE Data Indices, LLC of haar dochterondernemingen (“ICE Data”) en is in licentie gegeven voor gebruik door VanEck UCITS ETF plc (het “Fonds”) in verband met de ETF. Noch het Fonds noch de ETF wordt gesponsord, onderschreven, verkocht of gepromoot door ICE Data. ICE Data doet geen toezeggingen en geeft geen garanties met betrekking tot het Fonds of de ETF of het vermogen van de NYSE Arca Gold Miners Index om de algemene aandelenmarktprestaties te volgen. ICE DATA GEEFT GEEN EXPLICIETE OF IMPLICIETE GARANTIES EN WIJST HIERBIJ UITDRUKKELIJK ALLE GARANTIES VOOR VERKOOPBAARHEID OF GESCHIKTHEID VOOR EEN BEPAALD DOEL, GERELATEERD AAN DE NYSE ARCA GOLD MINERS INDEX OF DAARIN OPGENOMEN GEGEVENS VAN DE HAND. IN GEEN GEVAL IS ICE DATA AANSPRAKELIJK VOOR ENIGE SPECIALE, BIJKOMENDE, INDIRECTE OF GEVOLGSCHADE (INCLUSIEF GEDERFDE WINSTEN), ZELFS NIET ALS ICE DATA IN KENNIS IS GESTELD VAN DE MOGELIJKHEID VAN DERGELIJKE SCHADE. ICE Data Indices, LLC en zijn gelieerde ondernemingen (‘ICE Data’), hun indices en de daaraan gerelateerde informatie, de naam ‘ICE Data’ en de aan deze onderneming gerelateerde handelsmerken zijn intellectueel eigendom van en in licentie gegeven door ICE Data, en mogen niet worden gereproduceerd, gebruikt, of verspreid zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van ICE Data. Het fonds is niet doorgegeven op grond van zijn rechtmatigheid of geschiktheid en wordt niet gereglementeerd, uitgegeven, goedgekeurd, verkocht, gegarandeerd of aangeprezen door ICE Data.

De S&P 500 Index (de ‘Index’) is een product van S&P Dow Jones Indices LLC en/of zijn gelieerde bedrijven en is in licentie genomen voor gebruik door VanEck Associates Corporation. Copyright © 2020 S&P Dow Jones Indices LLC, een divisie van S&P Global, Inc., en/of zijn gelieerde ondernemingen. Alle rechten voorbehouden. Gedeeltelijke of gehele herdistributie of reproductie zonder schriftelijke toestemming van S&P Dow Jones Indices LLC is verboden. Ga naar www.spdji.com voor meer informatie over de indices van S&P Dow Jones Indices LLC. S&P® is een gedeponeerd handelsmerk van S&P Global en Dow Jones® is een gedeponeerd handelsmerk van Dow Jones Trademark Holdings LLC. S&P Dow Jones Indices LLC, Dow Jones Trademark Holdings LLC, de aan hen gelieerde ondernemingen, noch hun externe licentieverleners verstrekken expliciete of impliciete garanties of waarborgen over de mogelijkheid van een index om de beleggingscategorie of marktsector die ze worden geacht te vertegenwoordigen, nauwkeurig weer te geven. S&P Dow Jones Indices LLC, Dow Jones Trademark Holdings LLC, hun gelieerde ondernemingen noch hun externe licentieverleners zijn op enigerlei wijze aansprakelijk voor fouten, weglatingen of onderbrekingen van enige index of van de daarin opgenomen gegevens.

Het is niet mogelijk om rechtstreeks in een index te beleggen.

Dit materiaal is uitsluitend bedoeld als algemene en voorlopige informatie en mag niet worden opgevat als beleggings-, juridisch of fiscaal advies. VanEck (Europe) GmbH en de aan haar gelieerde bedrijven (samen “VanEck”) aanvaarden geen aansprakelijkheid met betrekking tot een beleggings-, desinvesterings- of aanhoudingsbeslissing op basis van deze informatie. De visies en meningen die hier worden gegeven, zijn die van de auteur(s) en komen niet noodzakelijkerwijs overeen met die van VanEck. De meningen zijn actueel op de datum van publicatie en kunnen worden aangepast op basis van veranderende marktomstandigheden. Wij achten de informatie die afkomstig is van derden, betrouwbaar. Deze informatie is echter niet onafhankelijk gecontroleerd. De nauwkeurigheid en volledigheid ervan kunnen daarom niet worden gegarandeerd.

beleggen brengt risico’s met zich mee, waaronder mogelijk verlies van de hoofdsom. Raadpleeg voor onbekende technische termen ETF-woordenlijst | VanEck. Beleggers moeten zich ervan bewust zijn dat, als gevolg van marktschommelingen en andere factoren, het rendement van de ETFs in de loop van de tijd variëren kan en moeten rekening houden met een middellang tot lange termijn perspectief bij het evalueren van het rendement van ETFs.

Niets in dit materiaal mag in welke vorm dan ook worden verveelvoudigd en er mag ook niet naar worden verwezen in andere publicaties zonder de uitdrukkelijke schriftelijke toestemming van VanEck.

© VanEck (Europa) GmbH ©VanEck Switzerland AG © VanEck Securities UK Limited

Disclaimer bij columns artikelen, vraaggesprekken en advertorials op Edelmetaal-Info.nl: auteur(s) schrijft op eigen verantwoordelijkheid. De mening van de auteur(s) hoeft niet over een te komen met de mening van andere auteurs of de redactie van Edelmetaal-Info. De auteur kan posities of belangen hebben in genoemde zaken.

De informatie op deze website is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen, maar als startpunt voor je eigen onderzoek.

Zie verder de algemene disclaimer van Edelmetaal-Info

Categorie: Imaru Casanova, Wilge Tags: goud, goud ETF, goudkoers, goudmarkt

Vakantie Corsica Sardinië
101munten.nl
101munten.nl
bitvavo
goudrapport

Meest recente artikelen

  • Maximaal € 3.000 aan contante transacties 21/06/2025
  • De kosten van hefboomwerking 21/06/2025
  • Nog steeds aan de zijlijn? 24/05/2025
  • Meeliften op de goudgolf 26/04/2025
  • Goudprijs op een All Time High?! 12/04/2025
  • Edelmetalen versus overige assets 1e kwart 2025 02/04/2025
  • De dollar een zege voor goud ? 22/03/2025
  • Chaos op de markt wakkert de goudkoorts aan 22/02/2025
  • Edelmetalen versus overige assets – maand 1 31/01/2025
  • Verschuivende gouddynamiek 26/01/2025

Royalty-rapport

Dawson Gold

101munten

GoldRepublic

bitvavo

Contact & Disclaimer

2005 – 2025 ©

Mail: info@edelmetaal-info.nl

Disclaimer – Privacy – Missie en Motto’s – Contact

Cookie informatie. De website Edelmetaal-Info plaatst zelf geen cookies. Het kan zijn dat adverteerders die actief zijn op Edelmetaal-Info cookies plaatsen zodra je op de link klikt.

De informatie op deze website is niet bedoeld als professioneel beleggingsadvies of als aanbeveling tot het doen van bepaalde beleggingen, maar als startpunt voor je eigen onderzoek.

Quicklinks naar: aan edelmetaal informatie gelinkte websites:

101 Munten
GoldRepublic
Dawson Gold

Investeerders.nl
Wil je tot 10.000 euro handelen zonder commissie?
Spaarrentesvergelijken.net
Vacatures van Jooble
Goudaandelen Rapport
Zilveraandelen Rapport
Royalty Rapport (mijnbouwers)
Social Media Fortuin
Crypto en Trading Academy
PensioenSparen

Privacy Policy

Wet tot bescherming v/d persoonlijke levenssfeer: Mocht u mij een e-mail sturen dan wel inschrijven op de nieuwsbrief, dan kunnen uw gegevens worden opgenomen in het databestand van Edelmetaal-Info. U hebt recht op inzage, aanpassing en/of verwijdering. Uw e-mailadres zal onder geen enkele voorwaarde verkocht of bewust doorgegeven worden aan derden, zonder uw uitdrukkelijke toestemming. Het doel van opname is om u te informeren over de edelmetaalactiviteiten van Edelmetaal-Info

Copyright © 2025 · Enterprise Pro on Genesis Framework · WordPress · Log in

Deze website gebruikt cookies om advertenties van derden als Google goed te kunnen laten zien, alsmede voor statistische doeleinden. Accept Lees meer Settings Reject
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Altijd ingeschakeld
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
OPSLAAN & ACCEPTEREN